بلاگ

انتخاب سنگ کف ساختمان

انتخاب سنگ کف ساختمان

راهنمای انتخاب سنگ کف ساختمان

اگر می خواهید متمایز تر از هر زمان دیگری دست به انتخاب بزنید در ابتدا باید با سنگ مناسب برای کف ساختمان آشنا شوید. سپس مزیت هر یک را مورد توجه دهید و با یک حساب سرانگشتی متناسب با بودجه ای که در اختیار دارید دست به انتخاب بزنید. عموماً سنگ هایی که برای محیط های اداری و دکوراسیون داخلی استفاده می شوند متفاوت هستند. از سوی دیگر سنگی که برای کف پوش کردن فضای بیرونی منزل به کار گرفته می شود با سنگی که برای داخل منزل استفاده می شود نیز تفاوت دارد. از همین رو در مقاله پیش رو سعی بر آن داریم برای خلق یک اثر چشم نواز مطالبی را با شما عزیزان در میان بگذاریم پس با ما همراه شوید.

 

انواع سنگ کف

همان طور که می دانید برای ساختمان سازی و دکوراسیون لوکس از مصالح ساختمانی متمایز بهره گرفته می شود و این امر برای سنگ کف ساختمان نیز مد نظر قرار داده می شود. از همین رو چندین سنگ را در ادامه برای استفاده در کف ساختمان به شما عزیزان معرفی می کنیم.

سنگ مرمر در رده سنگ های گران قیمت قرار دارد و عموماً برای کف پوش کردن لابی های لوکس، کف تالار، اماکن مذهبی و سالن های پذیرایی مدرن مورد استفاده قرار می گیرد.

سنگ کف مرمر

سنگ مرمر به خوبی نور را منعکس می کند و در رده سنگ های لوکس همیشه در بین معماران لاکچری پسند جای خود را باز کرده است. این سنگ در برابر هوای سرد و یخبندان بسیار مقاوم است و نور خورشید به سادگی سبب فرسایش آن نمی شود. از آنجایی که قدری در برابر ضربه آسیب پذیر است باید با احتیاط با آن برخورد شود. بنا بر این:

 • مرمر سنگی گران قیمت است.
 • جزو محصولات لوکس صنعت سنگ است.
 • انعکاس نور بسیار زیبا و جذاب دارد.
 • در برابر یخبندان مقاوم است

سنگ کف مرمریت

سنگ های مرمریت هیچ وجه تشابهی با سنگ های مرمر ندارند و در رده محصولات مرغوب تری از سنگ مرمر دسته بندی می شوند. سنگ های مرمریت شکوه و ترکیب رنگ بسیار متمایزی را به رخ می کشد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید سنگ های مرمریت خود به دسته بندی متمایزی تقسیم می شود. هر کدام از سنگ های مرمریت خاصیت مخصوص به خود را دارد و برای یک سبک دکوراسیون مورد استفاده قرار می گیرد. در کل تمامی محصولات مرمریت در برابر اشعه نور خورشید مقاوم است اما برخی از آن ها به دلیل آهکی بودن خیلی عمر طولانی برای کف پوش شدن ندارند و بهتر است از آن ها استفاده نشود. در برابر ضربه و خط و خش به سرعت آسیب می بیند.

 • مقاوم در برابر ضربه
 • حفظ شکل در برابر نور خورشید
 • مقاوم در برابرآب

سنگ های مرمریت ایرانی شهرت جهانی دارد و به عنوان سنگ فرش اتاق، لابی، واحد های تجاری، پاگرد و بسیاری فضاهای لوکس دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

سنگ کف تراورتن

سنگ تراورتن به دلیل مقاومت کمتری که نسبت به سایر سنگ های ساختمانی دارد عموماً بیشتر در فضاهای که قصد دکوراسیون کردن آن است استفاده می شود. این سنگ درخشش زیادی ندارد و وقتی تیشه ای می شود قدری سفید تر به رخ کشیده می شود. از معایب این سنگ برای سنگ فرش کردن آسیب دیدگی آن در برابر ضربه است و قابلیت تحمل فشار خیلی زیادی را ندارد. سنگ تراورتن در مقایسه با مرمریت سختی کم تری دارد و در رده سنگ های نرم دسته بندی می شود. با پر کردن فضاهای خالی این سنگ از آن برای سنگ فرش کردن استفاده می شود. عموماً این فضا با اپوکسی و رزین پر می شود.

 • سنگی مخصوص برای دکوراسیون زینتی
 • مقاوم در برابر سرما
 • آسیب پذیر در برابر ضربه

از سنگ تراورتن بیشتر برای نمای ساختمان استفاده می شود و برای زینت دادن به فضا در برخی مواقع برای کف پوش کردن هم مورد استفاده قرار می گیرد. این سنگ در برابر سرما و یخبندان مقاومت خوبی دارد و از سرخوردگی و لغزندگی در هوای سرد زمستانی اگر تیشه ای شده باشد جلوگیری می کند.

چه سنگ هایی برای کف پارکینگ مناسب هستند.

سنگ کف گرانیت

سنگ گرانیت در برابر هر نوع آب و هوایی مقاومت خود را نشان داده است. در سرما و گرما به راحتی به کف پوش های گرانیتی آسیب وارد نمی شود. از همین رو از این سنگ برای کف پوش کردن فضاهای داخلی و بیرونی به راحتی استفاده می شود. از سنگ گرانیت برای کف پوش کردن، دیوار پوش کردن فضا و نمای ساختمان بسیار استفاده می شود. سنگ های گرانیت در رده سنگ های بسیار مقاوم در جهان دسته بندی می شوند. این سنگ در برابر گرما، سرما و همچنین اشعه نور خورشید بسیار مقاوم است و کاربرد بسیار زیادی دارد.

 • سنگی مقاوم در جهان
 • مقاومت در سرما و گرما
 • مقاومت در برابر ضربه

سنگ گرانیت سابیده مناسب سنگ کف واحدهای تجاری و اداری، سنگ کف پارکینگ، سنگ پله و پاگرد است. سنگ های گرانیت فلیم نشده برای فضاهای باز مناسب نیستند زیرا بسیار لغزنده هستند.

سنگ کف چینی

سنگ های کریستالی که وقتی به آن ضربه زده می شوند از خود صدای شبیه به چینی را منتشر می کنند نیز برای کف پوش کردن مورد استفاده قرار می گیرد. این سنگ در خانواده سنگ های مرمریت قرار دارد و به دلیل دانه های بلوری درشتی که دارد به سنگ چینی یا کریستالی شهره دارد. سنگ چینی در برابر گرما، سرما و اشعه نور خورشید بسیار مقاوم است و جذب آب آن نیز بسیار پایین است ا ز همین رو برای سرویس های بهداشتی به راحتی مورد استفاده قرار می گیرد.

 • مقاوم در برابر آب
 • کریستالی
 • صدای شبیه چینی

سنگ های چینی را برای اماکن بهداشتی، کف پوش کردن پارکینگ، پله سازی، کف واحد های تجاری و اداری بسیار مورد استفاده قرار می دهند.

کلام آخر پیرامون سنگ کف

همان طور که در طی مقاله پیش رو مطالعه کردید سنگ های که برای کف پوش کردن ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد باید در برابر ضربه مقاوم باشد و سبک طراحی آن به گونه ای باشد که راه رفتن روی آن سبب لغزندگی شما نشود. از سوی دیگر در برابر هوای سرد و گرم باید مقاوم باشد تا به راحتی دچار فرسایش نشود. امید است با معرفی سنگ های مخصوص برای کف پوش کردن شما هم بتوانید از این پس یک انتخاب ایده ال را به خانه مهمان کنید.

نوشتن یک پیام

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلمات کلیدی را وارد نمایید